Laboratória
Naše laborátória sú pre vyučovanie vybavené množstvom požadovaných zariadení.
CCNP kurzy
Najlepšie CCNP kurzy nájdete u nás
Vzdelávaj a uč sa s nami!
Priprav sa na svoju budúcu kariéru!
CCNA Routing and Switching
Nauč sa základné aj pokročilé koncepty sietí na reálnych zariadeniach s praktickými príkladmi, ktoré rozvíjajú tvoje zručnosti.
Akadémiou sme už 20 rokov!
Netacad Excellence Award
2020 - Marek Moravcik - Expert Level

Cisco Sieťová akadémia a Inštruktorské tréningové centrum v Žiline

Naša akadémia, ktorá má už 20 ročnú históriu, bola založená pri Katedre informačných sietí FRI  ŽU ako Lokálna Cisco Sieťová Akadémia. Neskôr sa stala Regionálnou Cisco Sieťovou Akadémiou (ID: 52143) v rámci programu Cisco Networking Academy Program (NetAcad). V súčasnej dobe je na pozícií Cisco Sieťovej Akadémie (Cisco Networking Academy) a jedného z troch Inštruktorských tréningových centier (Instructor Training Center - ITC).

Akadémia je prevádzkovaná na katedre informačných sietí FRI (sedem inštruktorov) a na katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií (KMIKT) FEIT (dvaja inštruktori).

V súčasnosti ponúkame akademické ako aj komerčné certifikované kurzy Netacad programu zamerané na získanie Cisco priemyselných certifikátov, ako aj množstvo iných tématických kurzov z oblasti IP sietí, bezpečnsoti, Linux OS a Internetu vecí (IoT).

PrebudSa2Si študent, doktorand alebo učiteľ?

Nezáleži či si študent, doktorand alebo učiteľ našej fakulty/univerzity alebo si z inej školy. Ponúkame Ti možnosť zapojiť sa do programu NetAcad a zvýšiť svoj potenciál po škole!

Čítaj viac - akademický program

docsSi učiteľ - inštruktor?

Ak si učiteľ-inštruktror ľubovoľnej NetAcad akadémie ponúkame Ti možnosť zvýšiť si svoje vedomosti absolvovaním kurzov NetAcad alebo rekondičné stretnutia!

Čítaj viac - program ITC

panak2 Si zamestnaný alebo nezamestnaný?

Zamestnancom komerčných spoločností ponúkame možnosť zvýšiť vzdelanie, rekvalifikáciu, prípraviť sa na priemyselné certifikácie alebo ponúkame prípravu školení z oblasti IP sietí na požiadanie!

Nezamestnaným ponúkame možnosť doplnenia vzdelania a zvýšiť tak šancu zamestnať sa!

Čítaj viac - komerčný program

News and Events - akadémia & FRI

2023 - Nikolas Novák - 3. miesto v národnom kole súťaže NAG 2023

Študenti sieťových programov si spolu zmerali sily už na 18. ročníku celoštátneho kola súťaže v oblasti sieťových technológií NAG 2023. Naši študenti z Fakulty riadenia a informatiky UNIZA opäť získali výborné umiestnenia. Študent Nikolas Novák (študijný program Informačné a sieťové technológie) sa umiestnil na celkovom 3. mieste kategórie UNI pre vysokoškolákov (25 súťažiacich). Jakubovi, ako aj všetkým našim študentom, ktorí prejavili ochotu reprezentovať našu fakultu srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a želáme veľa úspechov v štúdiu a ďalšej kariére (Oficiálne výsledky)!

2023 - Peter Mako - 4. miesto v národnom kole súťaže NAG 2023

Študenti sieťových programov si spolu zmerali sily už na 18. ročníku celoštátneho kola súťaže v oblasti sieťových technológií NAG 2023. Naši študenti z Fakulty riadenia a informatiky UNIZA opäť získali výborné umiestnenia. Študent Peter Mako (študijný program Informačné a sieťové technológie) sa umiestnil na celkovom 4. mieste kategórie UNI pre vysokoškolákov (25 súťažiacich). Jakubovi, ako aj všetkým našim študentom, ktorí prejavili ochotu reprezentovať našu fakultu srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a želáme veľa úspechov v štúdiu a ďalšej kariére (Oficiálne výsledky)!

2023 - Jakub Varga - 2. miesto v národnom kole súťaže NAG 2023

Študenti sieťových programov si spolu zmerali sily už na 18. ročníku celoštátneho kola súťaže v oblasti sieťových technológií NAG 2023. Naši študenti z Fakulty riadenia a informatiky UNIZA opäť získali výborné umiestnenia. Študent Jakub Varga (študijný program Informačné a sieťové technológie) sa umiestnil na celkovom 2. mieste kategórie UNI pre vysokoškolákov (25 súťažiacich). Jakubovi, ako aj všetkým našim študentom, ktorí prejavili ochotu reprezentovať našu fakultu srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a želáme veľa úspechov v štúdiu a ďalšej kariére (Oficiálne výsledky)!

Kurz CCNA2 otvorený

Začíname nový zrýchlený kurz CCNA2 verzie 7.02. 

Poradie školského kola NAG 2023

Dňa 12.4.2023 prebehlo školské kolo 18. ročníka súťaže študentov slovenských stredných a vysokých škôl Networking Academy Games (NAG). V rámci školského kola študenti UNIZA mali možnosť prezentovať svoje vedomosti a praktické zručnosti z oblasti počítačových sietí a zabojovať o nomináciu na celoštátne kolo. V rámci celoslovenského kola súťaže budú mať možnosť reprezentovať Žilinskú univerzitu a Cisco akadémiu pri KIS FRI UNIZA. 

Súťaže sa nakoniec v dvoch behoch zúčastnilo 14 študentov zo 16 prihlásených, všetko študenti FRI UNIZA. Finálne poradie po sčítaní bodov za teoretickú a praktickú časť je nasledovné: 

  

Krstné meno 

Priezvisko 

Jakub 

Varga 

Peter 

Škrabák 

Peter 

Mako 

David 

Nemec 

Jakub 

Hrabovský 

Tomáš 

Macuška 

Nikolas 

Novák 

Samuel 

Gancarčík 

Matej 

Sorád 

10 

Martin 

Polesný 

11 

Dominika 

Sýkorová 

12 

Štefan 

Čulík 

13 

Juraj 

Hradský 

14 

Peter 

Bachár 

Možnosť zabojovať v celoštátnom kole získava prvých desať úspešných riešiteľov. Víťazovi ako aj všetkým postupujúcim srdečne blahoželáme.  

Kolo bolo organizované kolegami z Katedry informačných sietí FRI UNIZA. 

 

2023 - ocenenie inštruktorov našej CNA/ITC - Instructor Advanced Award for 2022

Netacad program pre rok 2022 zverejnil zoznamy ocenených v rámci jeho "Recognition" programu, ktorým sa oceňujú inštruktori za ich prístup a úspechy v rámci programu Cisco Networking Academy. V rámci kategórie Instructor Excellence Award, t.j. horných 25 percent z inštruktorov na celom svete) za kalendárny rok 2022  získali toto ocenenie Ing. Marek Moravčík, PhD., Ing. Ivan Dolnák, PhD.

Blahoželáme!

Kurz CCNA1 otvorený

Po dlhšom COVID období začíname novým kurzom CCNA1 verzie 7.02 otvoreným koncom Novembra 2022! 

News and Events - Netacad (Cisco)

Nové kurzy od Cisco zadarmo na skillsforall.com

Potreba vzdelávať sa v oblasti bezpečnosti viedla spoločnosť Cisco k vytvoreniu portálu https://skillsforall.com/, kde ponúka pre členov aj nečlenov netacad komunity nové kurzy zadarmo. Ponuka kurzov je na https://skillsforall.com/catalog
 
 

Fresh Packet Tracer Courses

Three short courses on Skills for All replace Intro to Packet Tracer course (EOL 31 Jul 2022) plus latest release PT 8.1.1.
 

New Cybersecurity Certification

With unprecedented demand for cybersecurity skills today, preparing learners for entry-level IT and cybersecurity job roles is more important than ever.

New! The Cybersecurity pathway on Skills for All from Cisco Networking Academy now aligns to the new entry-level IT Specialist Cybersecurity certification from Certiport, the leading provider of performance-based IT certification exams. The online learning pathway and certification prepare learners with the skills required for entry-level cybersecurity jobs such as Cybersecurity Technician, Junior Cybersecurity Analyst, and Tier 1 Help Desk Support.


Skills for All expands student pipeline to Instructor-led courses

DevNet Associate Growth

Product/Community Leader Kristen Kruehl recently highlighted the strength of DevNet and NetAcad's collaboration. Currently, there are 4.6K instructors and 16K+ students taking the course. 

Cybersecurity in 2022

With zero unemployment in all sectors, Senior Product Leader, Swati Handa, eyes the trends that will drive another year in cybersecurity. What threats to watch and how job demand will continue.
 

New Packet Tracer

Packet Tracer 8.1.0 offers tutored activities that each learner can adjust. Plus, a new 2 hour on-ramp course featuring latest user interface. 
More >>

New JavaScript Course at NetAcad

The new JavaScript Essentials 1 (JSE) course just released! This course is aligned to the JSE: Certified Entry-Level JavaScript Programmer certification. The course is offered in partnership with the JavaScript Institute through OpenEDG.  

 JavaScript Essentials 1 (JSE) introduces the basics of programming using the JavaScript language, a popular language for creating interactive web and mobile apps. This course covers general computer programming concepts and techniques. Learners will practice designing, writing, and running their own programs. No prior programming knowledge is required. 

JavaScript Essentials 1 (JSE) can be accessed online at NetAcad.com and is available self-paced and instructor-led. No special equipment or system requirements are needed. 

   

Learn More:   

New Cloud Security Course

In partnership with Cloud Security Alliance (CSA),  a new, online Cloud Security course is added to our portfolio. Designed to provide in-depth cloud computing knowledge in approximately 35 hours. Available in English.

New course aligns with the Certificate of Cloud Security Knowledge (CSSK). Widely recognized as the standard of expertise for cloud security, it provides a vendor-neutral understanding of how to secure data in the cloud.

Learn more >>

PartnerLogo 87px 72 RGB

„Sieťový akademický program – Cisco Networking Academy, je dnes najväčší a najkomplexnejší profesne orientovaný vzdelávací program na svete, ktorý od roku 1999 získal na Slovensku významnú pozíciu v oblasti odborného vzdelávania, a z pohľadu prípravy špecialistov v oblasti informačných technológií a sietí svoje nezastupiteľné miesto. Cieľom programu je predovšetkým rozvoj globálnej vzdelávacej iniciatívy na Slovensku a snaha riešiť problém nedostatku špecialistov, ktorí majú know-how potrebné na projektovanie, realizáciu a údržbu komunikačných infraštruktúr modernej informačne orientovanej spoločnosti“.

Príležitosť

Žijeme vo svete, ktorý je čoraz viac navzájom prepojený, vytvárajú sa globálne ekonomiky a rastie preto potreba pre technické zručnosti ľudí. „Cisco Networking Academy program“ umožňuje získanie vedomosti z oblasti informačnými technológií pre takmer 500.000 študentov ročne v 165 krajinách sveta.

Študenti programu sieťových akadémií majú príležitosť zúčastniť sa na výnimočnom vzdelávacom procese, ktorý má vysokú kvalitu, on-line vzdelávacie materiály a zadania, školených inštruktorov, praktické laboratórne cvičenia a výučbový proces, ktorý umožňujú interaktívnu komunikáciu s inštruktorom.

Študenti programu sieťových akadémií sa stávajú tzv. „architektmi sieťovej ekonomiky“, ktorá umožňujú každodenné prepojenie „siete ľudí“. S nikdy sa nekončiacimi požiadavkami na rast ich schopností, majú študenti možnosť snívať o takých pozíciách, ktoré si doteraz nevedeli predstaviť – ide o dôležité pozície od medicíny a financií až po odvetvie zábavy alebo aeronautiky. Program sieťových akadémií otvára možnosti pre študentov budovať si kariéru a príležitosti pre ekonomický rast a rozvoj lokálnych komunít.

Budovanie siete škôl zapojených do Sieťového akademického programu

Spoločnosť Cisco v Slovenskej republike preukázala svoj seriózny prístup k problematike vytvorenia predpokladov pre rozvoj znalostnej ekonomiky tým, že od roku 1999 iniciovalo vybudovanie siete vzdelávacích inštitúcií (stredných a vysokých škôl) zapojených do Sieťového akademického programu Cisco. Na základe priaznivej odozvy akademickej sféry bolo v januári 2001 podpísané Memorandum o spolupráci medzi Ministerstvom školstva SR (MŠ) a Cisco (MoU), ktoré je založené na inovatívnom neziskovom partnerstve verejného a privátneho sektora, na princípoch vzájomnej výhodnosti. Partneri sa v rámci MoU zaviazali spolupracovať pri implementácií programu sieťových akadémií do vzdelávacieho systému v Slovenskej republike s tým, že MŠ bude podporovať vhodnú implementáciu programu do študijných programov stredných a vysokých škôl.

MoU je chápané ako osnova spolupráce a jeho realizácia je postupne naplňovaná formou diskusie, konkrétnych záverov a zmluvných vzťahov medzi MŠ, Cisco a vzdelávacími inštitúciami. K uvedenému MoU v roku 2002 pristúpila ako Generálny partner programu v SR aj Slovenská sporiteľňa, a.s. Slovenská sporiteľňa sa tak stala prvou finančnou inštitúciou v Európskom regióne, ktorá takouto výraznou formou podporila v súčasnosti najúspešnejšiu globálnu vzdelávaciu iniciatívu.

Čo je cieľom programu Sieťových akadémií

Cieľom Sieťového akademického programu v Slovenskej republike je snaha prispieť k rozvíjaniu veľmi potrebných technologických schopností budúcej generácie odborníkov tým, že školám sú sprístupnené nové progresívne vzdelávacie technológie a umožní sa poskytovanie medzinárodne kompatibilných a uznávaných vzdelávacích programov. Veľký význam však má aj to, že školy získajú prístup k špičkových komunikačným technológiám a možnosť doplnenia obmedzených finančných prostriedkov štátu. Implementáciou programu Sieťových akadémií do študijných programov škôl sa umožnil študentom aj v SR prístup k profesionálne dôležitej príprave pre vstup do prostredia ekonomiky, ktorá je stále viac závislá od informačných technológií.

Sieťový akademický program je chápaný ako vhodné doplnenie existujúceho systému vzdelávania, vedúceho k získaniu medzinárodne uznávaných priemyselných certifikátov. Súčasný vybudovaný systém – šesť univerzitných pracovísk a 53 stredných škôl - umožňuje pripraviť ročne viac ako 300 sieťových odborníkov na úrovni CCNA certifikácie, čo by malo v značnej miere uspokojiť existujúci dopyt po špecialistoch. Slovenská republika patrí dosahovanými výsledkami medzi najúspešnejšie krajiny v medzinárodnom meradle v príprave sieťových špecialistov vôbec a dosiahnuté výsledky boli mnohokrát ocenené aj na medzinárodnej úrovní (v súčasnosti v rámci takto vybudovaného systému študuje v SR takmer 4 000 študentov stredných a vysokých škôl).

Pozícia Sieťového akademického programu

Sieťový akademický program je moderný vzdelávací program, ktorého cieľom je výchova odborníkov predovšetkým v oblasti návrhu, budovaní a správy počítačových sietí. Študenti môžu získať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické skúsenosti súčasných, ale aj práve zavádzaných nových komunikačných technológií. Štúdium vytvára základ pre ďalšie vzdelávanie v oblasti počítačových sietí a zvyšuje šancu absolventov na uplatnenie v novej a zaujímavej oblasti.

História programu siaha až do roku 1993, kedy si vedenie spoločnosti Cisco Systems Inc., ktorá je svetovým lídrom v oblasti komunikačných technológií, začalo uvedomovať nedostatok sieťových odborníkov a rozhodlo sa zapojiť do ich prípravy. Štúdium bolo organizované dištančnou formou a malo veľký ohlas. Tieto aktivity spoločnosti nakoniec vyústili do samotného programu, ktorý bol pre akademickú verejnosť uvoľnený v roku 1997, odkedy je celosvetovo rozvíjaný ako globálna vzdelávacia iniciatíva.

Sieťový akademický program predstavuje revolučné partnerstvo medzi vzdelávacími inštitúciami, firmou Cisco a študentmi. Vďaka celému radu novodobých progresívnych výukových médií a metód ide až za hranice bežného vzdelávania založeného na využívaní výpočtovej techniky a pomáha študentom rozvíjať praktické schopnosti a znalosti sieťových technológií v prostredí, v ktorom si môžu študenti všetko praktický overiť.

Program pomáha efektívne riešiť problémy spojené s rozvojom súčasnej informatickej spoločnosti, ktorá len s ťažkosťami čelí nedostatku pracovníkov v oblasti informatiky a sieťových technológií. Tento rýchle sa rozvíjajúci program poskytuje vo svojom prvom uplatnení študentom skúsenosti, ktoré budú potrebovať pre okamžitý nástup do oblasti sieťových technológií a dáva pevný základ pre ďalšie štúdium vyhľadávaných technických disciplín. V priebehu štúdia majú študenti možnosť získať nielen teoretické vedomosti ale aj praktické skúsenosti z oblasti súčasných ale aj práve zavádzaných nových komunikačných technológií. Štúdium vytvára základ pre ďalšie vzdelávanie v oblasti počítačových sietí a zvyšuje šancu absolventov na uplatnenie v novej a zaujímavej oblasti.

Okrem vzdelávania v oblasti počítačových sietí ponúka program taktiež vzdelávanie v celom rade ďalších dôležitých oblastí. Patria k ním napr. „Úvod do operačného systému LINUX/UNIX“, „Základy budovania  komunikačných kabelážnych systémov“, „Úvod do informačných technológií I. a II. (Technické prostriedky počítačov, Sieťové operačné systémy), „Úvod do počítačovej bezpečnosti“, „Bezdrôtové siete“. Obsah štúdia je koncipovaný na základe výsledkov analýz potrieb praxe a súčasných a pripravovaných priemyselných štandardov. Štúdium sieťovej akadémie preto zahrňuje problematiku budovania sieti, sieťovú terminológiu, adresovanie, protokoly a štandardy používané tak v lokálnych (LAN) ako aj v rozsiahlych (WAN) počítačových sieťach, teoretické základy prepojovania otvorených systémov, kabeláž a metodiku jej návrhu, budovanie a údržbu. Významná časť štúdia je venovaná aj aktívnym sieťovým komponentom: rozbočovačom, prepínačom a smerovačom, ich konfigurácií, správe a taktiež aj otázkam riadenia a bezpečnosti sieti. Štúdium sa však nesústreďuje len na návrh, prevádzku, údržbu a správu sietí, ale taktiež aj na dodržiavanie všetkých bezpečnostných, konštrukčných a ekologických noriem.

Vzdelávací proces

Základný vzdelávací proces v rámci Sieťového akademického programu Cisco je rozdelený do dvoch etáp. Vzdelávanie v každej etape je organizačne rozdelené do štyroch tzv. študijných semestrov - ucelených – tematicky zameraných blokov. V priebehu každého semestra absolvujú študenti stanovený počet priebežných testov a záverečný test (tak teoretický ako aj praktický), podľa zostaveného časového plánu štúdia. Študent zvyčajne fyzicky navštevuje akadémiu iba v prípade konzultácií a praktických cvičení. Ich termíny taktiež stanoví lektor. Konzultácie môžu prebiehať aj prostredníctvo Internetu.

Náplňou štúdia v rámci prvej etapy (prvé štyri semestre štúdia) je učebná látka, umožňujúca študentom po jej osvojení získať medzinárodne uznávaný certifikát označovaný ako Cisco Certified Networking Associate (CCNA) a po absolvovaní druhej etapy (semestre 5. až 8.) získanie certifikátu označovaného ako Cisco Certified Networking Professional (CCNP).

Študijný semester trvá spravidla 2 až 5 mesiacov (podľa implementácie do študijného programu vzdelávacej inštitúcie), pričom študijná náročnosť každého semestra v prvej etape (prvé štyri semestre) je cca 70 hodín štúdia (ide o súhrn viacerých foriem štúdia: riadeného samoštúdia, praktických cvičení, prezentácií, obhajoby projektov a konzultácie).

Štúdium v rámci druhej etapy je podstatne náročnejšie ako v prvej etape. Vyžaduje od študujúcich veľkú samostatnosť a erudovanosť. Študijná náročnosť každého semestra  zahŕňa zhruba 60 hodín praktických cvičení a viac ako 70 hodín štúdia teórie. Podmienkou začatia štúdia v druhej etape je vykonanie certifikačného testu CCNA v priebehu posledných troch rokov.

Štúdium v rámci vyššieho semestra je možné zahájiť len po úspešnom absolvovaní predchádzajúceho semestra (na konci každého semestra sú vykonávané záverečné teoretické a praktické skúšky. Frekventanti po úspešnom absolvovaní druhého a štvrtého semestra získavajú špeciálny certifikát vydávaný firmou Cisco.

Pri štúdiu sa využíva vzdelávací interaktívny multimediálny systém na báze internetu firmy Cisco. Tieto študijné materiály sú v anglickom jazyku, preto je dôležité ovládať aspoň základy technickej angličtiny. Vlastné vyučovanie na praktických cvičeniach prebieha v jazyku slovenskom.

Výučbu, konzultácie a praktické cvičenia zaisťujú školiace pracoviská, vybavené nevyhnutným laboratórnym zázemím, prostredníctvom špeciálne vyškolených, certifikovaných pedagógov. Interaktívne študijné lekcie sú prístupné pre študentov po zaradení do štúdia prostredníctvom tzv. komunitného prostredia – servera Cisco Systems.

Viac o programe Netacad (anglický jazyk)

About "The Cisco Networking Academy Program"

Pin It

Akcie

Sme Testovacie Centrum

Partneri akadémie

 
 
 
 

Z našich portálov

Go to top