Novinky

Ovorili sme kurz CCNA 3 v 6,0!
The latest version of Packet Tracer includes updated IOS for existing devices, supports new devices and protocols: CT2504 WLC, 3702 APs, MQTT protocol, and includes a number a bug fixes.  Use the latest version of Packet Tracer in your classroom - visit the Packet Tracer Resource Page.

Algorhyme

I think that I shall never see
A graph more lovely than a tree.
A tree whose crucial property
Is loop-free connectivity.
A tree that must be sure to span
So packets can reach every LAN.
First, the root must be selected.
By ID, it is elected.
Least-cost paths from root are traced.
In the tree, these paths are placed.
A mesh is made by folks like me,
Then bridges find a spanning tree.


óRadia Perlman

Earning a Cisco CCNA Routing and Switching Certification is the best way for you to prepare for a successful career in networking. Which is a great reason all by itself. But there are lots more. So read on, and discover the many advantages of a CCNA Routing and Switching Certification—and the many reasons why you should earn one.
A message to the Networking Academy partners and instructors in celebration of the 20th anniversary. Learn more at: http://cs.co/60508qsWa
 
 
V uplynulých dňoch sme na fakulte privítali študentov Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy. Veríme, že sa im pripravený workshop Počítačové siete na FRI UNIZA páčil a zároveň im blahoželáme k jeho úspešnému absolvovaniu :) Išlo o pilotný projekt a veríme, že na podobnom workshope privítame stredoškolákov z Trnavy aj budúci rok :)

 ==>  Foto galéria:

2017-WS-SPS...
2017-WS-SPSDTT 2017-WS-SPSDTT
2017-WS-SPS...
2017-WS-SPSDTT 2017-WS-SPSDTT

pearson vueOd 7.6.2017 sa Katedra informačných sietí (FRI UNIZA) v Žiline stáva oficiálnym Pearson Vue certifikačným centrom. V našom certifikačnom centre môžu študenti, firemní zákazníci alebo fyzické osoby urobiť certifikáty od renomovanej spoločnosti Cisco Systems.

Na webe http://www.pearsonvue.com/ (či v testcenter locator-e) nás nájdete pod názvom: FRI UNIZA.

Spoločnosť Pearson Vue patrí medzi najväčších lídrov v oblasti certifikačných stredísk. Každé stredisko, ktoré chce byť certifikované touto spoločnosťou. musí prejsť prísnymi kritériami.

S pozdravom kolektív KIS FRI UNIZA.

Go to top