Školy, ktoré sa zapoja do programu NetAcad a stanú sa lokálnymi vzdelávacími akadémiami (LCNA), získajú možnosti:
Študenti, ktorí sa zapoja do NetAcad programu získajú:
Vzdelávací program NetAcad ponúka široký výber vzdelávacieho obsahu: "networking" - návrh, budovanie a správa počítačových sietí, "Web design" - návrh internetových stránok, "IT Essentials" - základy informačných technológií, káblovanie sietí, programovanie v jazyku Java, práca v systémoch UNIX a ďalšie. Študenti zároveň získavajú prax, ako študovať pomocou e-learningového vzdelávacieho a testovacieho systému, a súčasne si zdokonalia znalosť technickej angličtiny z oblasti informačných technológií. Prehľad aktuálnych kurzov NetAcad programu v anglickom jazyku spolu s "Demo" ukážkami kurzov môžete nájsť na >> Katalóg kurzov NetAcad
NetAcad program ponúka prostredníctvom akadémií nasledujúce kurzy:
CCNA Course 1 - Networking Basics (Základy počítačových sietí)
>> ukážka
>> obsahová náplň
CCNA Course 2 - Routers and Routing Basics (Smerovače a základy smerovania v počítačových sieťach)
>> ukážka
>> obsahová náplň
CCNA Course 3 - Switching Basics and Intermediate Routing (Základy prepínaných sietí a stredne pokročilé smerovanie)
>> ukážka
>> obsahová náplň
CCNA Course 4 - WAN Technologies (Technológie rozľahlých sietí)
>> ukážka
>> obsahová náplň
Kurzy CCNA 1 až 4 predstavujú spolu 280 hodín štúdia vedeného inštruktormi. Študenti získavajú základné poznatky o návrhu, budovaní a správe počítačových sietí. Po úspešnom ukončení každého kurzu študenti získajú certifikát "Certificate of Course Completion".
Študenti, ktorí úspešne ukončia všetky štyri kurzy, sú pripravení získať platený priemyselný certifikát CCNA™ (Cisco Certified Network Associate). Priemyselný certifikát CCNA je možné získať absolvovaním skúšky v testovacích centrách Pearson VUE a Thomson Prometric. Certifikát je platný tri roky. Študenti, ktorí počas kurzov CCNA Course 2 alebo CCNA Course 4 úspešne vykonajú test "Voucher Exam", môžu požiadať o zľavu z poplatku za priemyselný certifikát CCNA.
Kurzy CCNA môžu vyučovať stredné aj vysoké školy, ktoré sa zapojili do NetAcad programu a majú pre príslušný kurz vyškolených aspoň dvoch inštruktorov.
Naša akadémia ponúka kurzy CCNA 1 až 4 a kurz CCNP 1, uvedený nižšie.
>> Ponuka kurzov
Začlenenie kurzov do vyučovania na našej fakulte v rámci predmetu Počítačové siete nájdete na stránke
>> Učebné osnovy
CCNP Course 1 - Advanced Routing (Pokročilé smerovanie)
>> ukážka
>> obsahová náplň
CCNP Course 2 - Remote Access (Vzdialený prístup k sieťam)
>> ukážka
CCNP Course 3 - Multilayer Switching (Viacvrstvové prepínanie v sieťach)
>> ukážka
CCNP Course 4 - Network Troubleshooting (Odstraňovanie problémov v sieťach)
>> ukážka
Kurzy CCNP Course 1 až 4 rovnako predstavujú 280 hodín štúdia vedeného inštruktormi, ale preberaná tematika je náročnejšia. Študenti sa učia vytvárať zložitejšie sieťové konfigurácie, využívať pokročilé sieťové technológie a získavajú znalosti pre ich diagnostikovanie a odstraňovanie problémov. Po úspešnom ukončení CCNP kurzov sú študenti pripravení získať platený priemyselný certifikát CCNP™ (Cisco Certified Network Professional). Predpokladá sa, že kurzy CCNP sa budú vyučovať prevažne na vysokých školách.
HP IT Essentials I: PC Hardware and Software (HP IT základy I: Technické a programové vybavenie počítača)
Kurz, sponzorovaný firmou Hewlett-Packard, vysvetľuje architektúru počítača a funkcie operačných systémov. Študenti sa oboznamujú s funkciami hardvérových a softvérových komponentov, údržbou počítača a pravidlami bezpečnosti. Na laboratórnych cvičeniach sa študenti učia zostaviť a nakonfigurovať počítač, nainštalovať operačný systém a softvér, riešiť hardvérové a softvérové problémy. Kurz naviac obsahuje aj úvod do sieťovania. Tento kurz pomáha študentom v príprave na certifikáciu CompTIA's A+.
>> pozri
HP IT Essentials II: Network Operating Systems (HP IT základy II: Sieťové operačné systémy)
Tento intenzívny kurz je úvodom do viacužívateľských (multi-user) viacúlohových (multi-tasking) sieťových operačných systémov (network operating systems). Preberajú sa systémy Linux, Windows 2000, NT a XP. Študenti sa naučia široký výber tém, vrátane inštalačných postupov, zálohovania, bezpečnosti a vzdialeného prístupu.
>> pozri
Fundamentals of Java Programming (Základy programovania v jazyku Java)
70-hodinový kurz učí študentov koncepčne porozumieť objektovému programovaniu (Object Oriented programming) a použiť objektovo orientované technológie jazyka JAVA na riešenie úloh. Učí základy jazyka JAVA a jeho aplikačné programové rozhranie (Java language API). Študenti sa naučia vytvárať triedy (classes), objekty a aplikácie. Kurz pomáha pripraviť študentov pre certifikát "Sun Certified Programmer for JavaTM 2 Platform".
>> pozri
Fundamentals of Network Security (Základy bezpečnosti v sieťach)
Predmetom kurzu je navrhovanie a implementácia bezpečnostných riešení pre dátové sieteí. V priebehu kurzu sa študenti oboznamujú s návrhom bezpečnostných politík, výberom vhodného hardvéru a softvéru pre zabezpečenie sieťovej infraštruktúry a získavajú znalosti s konfiguráciou bezpečnostných produktov firmy Cisco Systems. Kurz FNS je vynikajúcim predpokladom pre získanie certifikácie Cisco Firewall Specialist.
>> pozri
Fundamentals of UNIX (Základy operačného systému Unix)
Cieľom kurzu je získanie používateľských zručností pri práci s operačným systémom Unix®. Predstavené sú dve verzie operačného systému Unix: Sun Solaris a Linux. Začínajúci používatelia prostredia operačného systému Unix sa oboznámia s prácou v príkazového riadku, vrátane navigácie v súborovom systéme, so zmenami privilégií pri práci so súbormi, s textovými editormi "vi" a "emacs", s vlastnosťami shellov "Korn a Bash" a s prístupom k sieti. V grafických používateľských rozhraniach CDE, GNOME a KDE sa študenti naučia pracovať s programami pre správu aplikácií (Application Managers), správu súborov (File Managers), editovanie textov (Text Editors), tlač a elektronickú poštu (mail).
>> pozri
Panduit Network Infrastructure Essentials (Základy sieťovej infraštruktúry od firmy Panduit)
Kurz "PNIE" predstavuje nové riešenia pre sieťovú infraštruktúru, založené na skúsenostiach z reálnych projektov. Obsahom kurzu je prehľad štandardov a noriem platných pre systémy štruktúrovaných kabeláží, základné koncepty sieťových technológií a referečných modelov. V rámci kurzu sa analyzujú metalické, optické i bezdrôtové médiá, ich vlastnosti, príslušné komponenty kabelážnych systémov, aktuálne štandardy, predpisy, normy a odporúčané postupy pre ich inštaláciu. Absolventi kurzu majú dobré predpoklady pre získanie priemyselného certifikátu Panduit Authorized Installer (PAI).
>> pozri
Fundamentals of Web Design (Základy návrhu internetových stránok)
Kurz sponzorovaný firmou Adobe Systems, sa zameriava na celú skupinu procesov súvisiacich s vytváraním web stránok, s dôrazom na návrh objektov, ktoré sú použité na stránkach, umiestnenie objektov na stránke, použitie navigačných a interaktívnych prvkov na stránke. Študenti sa v kurze pripravujú pre uplatnenie v internetovom priemysle alebo pre ďalšie vzdelávanie. Pri praktických cvičenia študenti pracujú s programami Adobe® Photoshop®, Adobe Illustrator®, Adobe GoLive™, Adobe LiveMotion™ a Adobe Premiere®.
>> pozri
Fundamentals of Wireless LANs (Základy bezdrôtových sietí)
Tento základný kurz sa zameriava na návrh, plánovanie a implementáciu bezdrôtových sietí, na ich sledovanie a odstraňovanie problémov. V priebehu kurzu sa študenti oboznamujú so štandardami pre bezdrôtové siete, konfiguráciou aktívnych bezdrôtových prvkov, výberom zabezpečovacích metód a premosťovaním lokalít prostredníctvom WiFi technológií (wireless bridging). FWL je dobrou prípravou pre získanie certifikácie Cisco Wireless LAN Support Specialist.
>> pozri
„Sieťový akademický program – Cisco Networking Academy, je dnes najväčší a najkomplexnejší profesne orientovaný vzdelávací program na svete, ktorý od roku 1999 získal na Slovensku významnú pozíciu v oblasti odborného vzdelávania, a z pohľadu prípravy špecialistov v oblasti informačných technológií a sietí svoje nezastupiteľné miesto. Cieľom programu je predovšetkým rozvoj globálnej vzdelávacej iniciatívy na Slovensku a snaha riešiť problém nedostatku špecialistov, ktorí majú know-how potrebné na projektovanie, realizáciu a údržbu komunikačných infraštruktúr modernej informačne orientovanej spoločnosti“.
Žijeme vo svete, ktorý je čoraz viac navzájom prepojený, vytvárajú sa globálne ekonomiky a rastie preto potreba pre technické zručnosti ľudí. „Cisco Networking Academy program“ umožňuje získanie vedomosti z oblasti informačnými technológií pre takmer 500.000 študentov ročne v 165 krajinách sveta.
Študenti programu sieťových akadémií majú príležitosť zúčastniť sa na výnimočnom vzdelávacom procese, ktorý má vysokú kvalitu, on-line vzdelávacie materiály a zadania, školených inštruktorov, praktické laboratórne cvičenia a výučbový proces, ktorý umožňujú interaktívnu komunikáciu s inštruktorom.
Študenti programu sieťových akadémií sa stávajú tzv. „architektmi sieťovej ekonomiky“, ktorá umožňujú každodenné prepojenie „siete ľudí“. S nikdy sa nekončiacimi požiadavkami na rast ich schopností, majú študenti možnosť snívať o takých pozíciách, ktoré si doteraz nevedeli predstaviť – ide o dôležité pozície od medicíny a financií až po odvetvie zábavy alebo aeronautiky. Program sieťových akadémií otvára možnosti pre študentov budovať si kariéru a príležitosti pre ekonomický rast a rozvoj lokálnych komunít.
Spoločnosť Cisco v Slovenskej republike preukázala svoj seriózny prístup k problematike vytvorenia predpokladov pre rozvoj znalostnej ekonomiky tým, že od roku 1999 iniciovalo vybudovanie siete vzdelávacích inštitúcií (stredných a vysokých škôl) zapojených do Sieťového akademického programu Cisco. Na základe priaznivej odozvy akademickej sféry bolo v januári 2001 podpísané Memorandum o spolupráci medzi Ministerstvom školstva SR (MŠ) a Cisco (MoU), ktoré je založené na inovatívnom neziskovom partnerstve verejného a privátneho sektora, na princípoch vzájomnej výhodnosti. Partneri sa v rámci MoU zaviazali spolupracovať pri implementácií programu sieťových akadémií do vzdelávacieho systému v Slovenskej republike s tým, že MŠ bude podporovať vhodnú implementáciu programu do študijných programov stredných a vysokých škôl.
MoU je chápané ako osnova spolupráce a jeho realizácia je postupne naplňovaná formou diskusie, konkrétnych záverov a zmluvných vzťahov medzi MŠ, Cisco a vzdelávacími inštitúciami. K uvedenému MoU v roku 2002 pristúpila ako Generálny partner programu v SR aj Slovenská sporiteľňa, a.s. Slovenská sporiteľňa sa tak stala prvou finančnou inštitúciou v Európskom regióne, ktorá takouto výraznou formou podporila v súčasnosti najúspešnejšiu globálnu vzdelávaciu iniciatívu.
Cieľom Sieťového akademického programu v Slovenskej republike je snaha prispieť k rozvíjaniu veľmi potrebných technologických schopností budúcej generácie odborníkov tým, že školám sú sprístupnené nové progresívne vzdelávacie technológie a umožní sa poskytovanie medzinárodne kompatibilných a uznávaných vzdelávacích programov. Veľký význam však má aj to, že školy získajú prístup k špičkových komunikačným technológiám a možnosť doplnenia obmedzených finančných prostriedkov štátu. Implementáciou programu Sieťových akadémií do študijných programov škôl sa umožnil študentom aj v SR prístup k profesionálne dôležitej príprave pre vstup do prostredia ekonomiky, ktorá je stále viac závislá od informačných technológií.
Sieťový akademický program je chápaný ako vhodné doplnenie existujúceho systému vzdelávania, vedúceho k získaniu medzinárodne uznávaných priemyselných certifikátov. Súčasný vybudovaný systém – šesť univerzitných pracovísk a 53 stredných škôl - umožňuje pripraviť ročne viac ako 300 sieťových odborníkov na úrovni CCNA certifikácie, čo by malo v značnej miere uspokojiť existujúci dopyt po špecialistoch. Slovenská republika patrí dosahovanými výsledkami medzi najúspešnejšie krajiny v medzinárodnom meradle v príprave sieťových špecialistov vôbec a dosiahnuté výsledky boli mnohokrát ocenené aj na medzinárodnej úrovní (v súčasnosti v rámci takto vybudovaného systému študuje v SR takmer 4 000 študentov stredných a vysokých škôl).
Sieťový akademický program je moderný vzdelávací program, ktorého cieľom je výchova odborníkov predovšetkým v oblasti návrhu, budovaní a správy počítačových sietí. Študenti môžu získať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické skúsenosti súčasných, ale aj práve zavádzaných nových komunikačných technológií. Štúdium vytvára základ pre ďalšie vzdelávanie v oblasti počítačových sietí a zvyšuje šancu absolventov na uplatnenie v novej a zaujímavej oblasti.
História programu siaha až do roku 1993, kedy si vedenie spoločnosti Cisco Systems Inc., ktorá je svetovým lídrom v oblasti komunikačných technológií, začalo uvedomovať nedostatok sieťových odborníkov a rozhodlo sa zapojiť do ich prípravy. Štúdium bolo organizované dištančnou formou a malo veľký ohlas. Tieto aktivity spoločnosti nakoniec vyústili do samotného programu, ktorý bol pre akademickú verejnosť uvoľnený v roku 1997, odkedy je celosvetovo rozvíjaný ako globálna vzdelávacia iniciatíva.
Sieťový akademický program predstavuje revolučné partnerstvo medzi vzdelávacími inštitúciami, firmou Cisco a študentmi. Vďaka celému radu novodobých progresívnych výukových médií a metód ide až za hranice bežného vzdelávania založeného na využívaní výpočtovej techniky a pomáha študentom rozvíjať praktické schopnosti a znalosti sieťových technológií v prostredí, v ktorom si môžu študenti všetko praktický overiť.
Program pomáha efektívne riešiť problémy spojené s rozvojom súčasnej informatickej spoločnosti, ktorá len s ťažkosťami čelí nedostatku pracovníkov v oblasti informatiky a sieťových technológií. Tento rýchle sa rozvíjajúci program poskytuje vo svojom prvom uplatnení študentom skúsenosti, ktoré budú potrebovať pre okamžitý nástup do oblasti sieťových technológií a dáva pevný základ pre ďalšie štúdium vyhľadávaných technických disciplín. V priebehu štúdia majú študenti možnosť získať nielen teoretické vedomosti ale aj praktické skúsenosti z oblasti súčasných ale aj práve zavádzaných nových komunikačných technológií. Štúdium vytvára základ pre ďalšie vzdelávanie v oblasti počítačových sietí a zvyšuje šancu absolventov na uplatnenie v novej a zaujímavej oblasti.
Okrem vzdelávania v oblasti počítačových sietí ponúka program taktiež vzdelávanie v celom rade ďalších dôležitých oblastí. Patria k ním napr. „Úvod do operačného systému LINUX/UNIX“, „Základy budovania komunikačných kabelážnych systémov“, „Úvod do informačných technológií I. a II. (Technické prostriedky počítačov, Sieťové operačné systémy), „Úvod do počítačovej bezpečnosti“, „Bezdrôtové siete“. Obsah štúdia je koncipovaný na základe výsledkov analýz potrieb praxe a súčasných a pripravovaných priemyselných štandardov. Štúdium sieťovej akadémie preto zahrňuje problematiku budovania sieti, sieťovú terminológiu, adresovanie, protokoly a štandardy používané tak v lokálnych (LAN) ako aj v rozsiahlych (WAN) počítačových sieťach, teoretické základy prepojovania otvorených systémov, kabeláž a metodiku jej návrhu, budovanie a údržbu. Významná časť štúdia je venovaná aj aktívnym sieťovým komponentom: rozbočovačom, prepínačom a smerovačom, ich konfigurácií, správe a taktiež aj otázkam riadenia a bezpečnosti sieti. Štúdium sa však nesústreďuje len na návrh, prevádzku, údržbu a správu sietí, ale taktiež aj na dodržiavanie všetkých bezpečnostných, konštrukčných a ekologických noriem.
Základný vzdelávací proces v rámci Sieťového akademického programu Cisco je rozdelený do dvoch etáp. Vzdelávanie v každej etape je organizačne rozdelené do štyroch tzv. študijných semestrov - ucelených – tematicky zameraných blokov. V priebehu každého semestra absolvujú študenti stanovený počet priebežných testov a záverečný test (tak teoretický ako aj praktický), podľa zostaveného časového plánu štúdia. Študent zvyčajne fyzicky navštevuje akadémiu iba v prípade konzultácií a praktických cvičení. Ich termíny taktiež stanoví lektor. Konzultácie môžu prebiehať aj prostredníctvo Internetu.
Náplňou štúdia v rámci prvej etapy (prvé štyri semestre štúdia) je učebná látka, umožňujúca študentom po jej osvojení získať medzinárodne uznávaný certifikát označovaný ako Cisco Certified Networking Associate (CCNA) a po absolvovaní druhej etapy (semestre 5. až 8.) získanie certifikátu označovaného ako Cisco Certified Networking Professional (CCNP).
Študijný semester trvá spravidla 2 až 5 mesiacov (podľa implementácie do študijného programu vzdelávacej inštitúcie), pričom študijná náročnosť každého semestra v prvej etape (prvé štyri semestre) je cca 70 hodín štúdia (ide o súhrn viacerých foriem štúdia: riadeného samoštúdia, praktických cvičení, prezentácií, obhajoby projektov a konzultácie).
Štúdium v rámci druhej etapy je podstatne náročnejšie ako v prvej etape. Vyžaduje od študujúcich veľkú samostatnosť a erudovanosť. Študijná náročnosť každého semestra zahŕňa zhruba 60 hodín praktických cvičení a viac ako 70 hodín štúdia teórie. Podmienkou začatia štúdia v druhej etape je vykonanie certifikačného testu CCNA v priebehu posledných troch rokov.
Štúdium v rámci vyššieho semestra je možné zahájiť len po úspešnom absolvovaní predchádzajúceho semestra (na konci každého semestra sú vykonávané záverečné teoretické a praktické skúšky. Frekventanti po úspešnom absolvovaní druhého a štvrtého semestra získavajú špeciálny certifikát vydávaný firmou Cisco.
Pri štúdiu sa využíva vzdelávací interaktívny multimediálny systém na báze internetu firmy Cisco. Tieto študijné materiály sú v anglickom jazyku, preto je dôležité ovládať aspoň základy technickej angličtiny. Vlastné vyučovanie na praktických cvičeniach prebieha v jazyku slovenskom.
Výučbu, konzultácie a praktické cvičenia zaisťujú školiace pracoviská, vybavené nevyhnutným laboratórnym zázemím, prostredníctvom špeciálne vyškolených, certifikovaných pedagógov. Interaktívne študijné lekcie sú prístupné pre študentov po zaradení do štúdia prostredníctvom tzv. komunitného prostredia – servera Cisco Systems.
General FAQs
A:This initiative is built on technology transition that Cisco has driven in the networking industry.
“Unleashing the full capabilities of the new network” means that there are entirely new capabilities in the network, and this fundamentally changes “how networking is done”. To fully leverage the capabilities of the new network, networking and software skills are key.
The new Cisco Certification program introduces CCNA, CCNP, and CCIE certifications that maintain the high-quality standards known to the industry yet have been streamlined based on market demands and learner preferences. The program is designed for agility, value, and leadership. It lets people choose the skills they want to develop and encourages lifelong learning.
New DevNet Associate and DevNet Professional Certifications provide software skills for network engineers and software developers who work with Cisco technologies.
This allows us to combine the strengths of our Cisco certified community, Networking Academy community, and DevNet community, and build the workforce for the next generation of businesses built on Cisco technologies.
A:We’re enhancing the certification program to bring you:
A:The best features of our program have not changed. We will still be offering:
A:The new training and certification portfolio will be announced on June 10, 2019. New and updated training courses will be rolled out over time beginning in June 2019, representing a breadth and depth of critical skills in key technology areas. New certification exams, including those for CCNA, CCNP, CCIE, Cisco Certified DevNet Associate, Cisco Certified DevNet Professional and Specialist certifications will be available February 24, 2020. Continuing education will be available for CCNA, Cisco Certified Specialist and CCNP beginning February
24, 2020. You’ll be able to start earning training badges for courses completed after February
24, 2020.
A:Final exam topics will be available for all new exams, beginning June 10, 2019.
A:Certification technology tracks for CCNP and CCIE are being consolidated to Enterprise, Security, Service Provider, Collaboration and Data Center, which now include relevant topics from retired programs. You will see the topics from retired certifications reflected in new concentration exams. New DevNet certifications will include Cisco Certified DevNet Associate, Cisco Certified DevNet Specialist and Cisco Certified DevNet Professional.
For: |
You get: |
Successfully completing training |
Training badge |
Passing the CCNA exam |
Cisco Certified Network Associate (CCNA) |
Passing the Cisco Certified DevNet |
Cisco Certified DevNet Associate |
Associate exam |
Passing any written, proctored exam, with |
Cisco Certified Specialist |
Eexception of the CCNA exam |
|
Passing any DevNet written, proctored |
Cisco Certified DevNet Specialist |
Exam, with exception of the Cisco Certified |
|
DevNet Associate exam |
|
Passing one core exam and one |
Cisco Certified Network Professional |
concentration exam in the same technology |
(CCNP) |
Passing one DevNet core and one DevNet |
Cisco Certified DevNet Professional |
concentration exam |
|
Passing one core exam and the |
Cisco Certified Internetwork Expert (CCIE) |
corresponding lab in the same technology |
A:We designed the new training and certification program to be customizable. For example, CCNP includes more options than ever before, with a concentration exam of your choice. And you can earn training badges for completing training and Specialist certifications for passing written, proctored exams in technologies and skills that relate directly to your job, interests, and aspirations.
A:It will depend on each learner’s path. Our goal is to make it more convenient for learners to become certified and enable them to customize learning to best meet their needs. At the associate level, users will take a single, comprehensive exam. At the professional level, users will need to take a core exam and their choice of concentration exam in the same technology track. At the expert level, users will need to take a core exam the corresponding lab exam. Specialist certifications will be awarded for passing any written, proctored exam, with the exception of associate level exams.
A: At this time, the CCDE and CCAr certifications will remain as they are today.
A:As we enhance our program, our intent is to maintain and strengthen the integrity and rigor that Cisco certifications have today. At the CCNA level, we’ve broadened the topics within the exam to cover the range of skills required to manage digital networks. We’ve also embedded knowledge from across technologies into our associate level exam, making it more comprehensive than ever. At the CCNP and CCIE levels, we’ve increased the rigor of exams.
The new core exams will cover essential knowledge for job roles within the network domain. And by offering concentration exams that cover depth of knowledge in specific topics, we’re validating your specific skills even more rigorously than in the past. Finally, CCIE exams will cover the entire network lifecycle of designing, deploying, operating and optimizing complex network scenarios.
A:We’ve consolidated the CCNA program into one, comprehensive exam that covers entry level networking skills across technologies, such as basic IP fundamentals, network access, IP connectivity, and basics of automation and network programmability, and security fundamental skills, because a breadth of skills is needed when first entering networking. We’ve refocused our
CCNP and CCIE program to align with the five principal technologies, including Enterprise, Security, Service Provider, Collaboration and Data Center. Retired programs have been consolidated into these technology tracks.
For example, we’ve consolidated Wireless into the Enterprise track, as wireless skills are critical in any enterprise deployment. Where subject matter fit into more than one potential track, as was the case with Automation and Programming, the subject matter became a concentration exam in multiple CCNP technology tracks. Where this is the case, the same content will be leveraged across tracks. Your current certification is still valid and will be active until it’s expiration date.
A:Cisco certifications are among the most valued in the industry. All our certification exams are designed and monitored by experts. They’re developed using a standardized, industry-accepted methodology, which generates valid, credible, valuable, and legally- defensible certifications.
We are also constantly validating the integrity of the exams through test site monitoring, enforcement of candidate requirements, exam security practices, data analytics and investigations tied to the security tip line.
A:We are expanding the Networking Academy to train students for the new CCNA certification and for the new DevNet Associate certification, which extends the program beyond developing networking professionals to also include developing software professionals for Cisco’s partners and customers.
A:Cisco Networking Academy is happy to answer your question. Simply post your question to their Facebook page, and they’ll respond: https://www.facebook.com/cisconetworkingacademy/
A:For CCNA, Specialist and CCNP: Your current certification is still valid and will be active until its expiration date. When the new program goes into effect February 24, 2020, your current certification will be transitioned to an equivalent in the new program.
For CCIE: If you are an active CCIE, your suspended year will be converted to an active year. For example, if your active CCIE would have been suspended beginning April 21, 2020, you will sustain active status until April 21, 2021.
A:We’ve consolidated and updated CCNA training and certification into one course, one comprehensive exam that covers entry-level networking skills across technologies, such as basic IP fundamentals, network access, IP connectivity, and basics of automation and network programmability, and security fundamental skills.
A:The CCNA certification will no longer be required as a prerequisite for professional certifications, giving learners the ability to start where they choose in their learning journey.
A:At this time, there are no changes to the CCNA CyberOps certification. Cisco continues to evaluate our training and certifications, including CCNA CyberOps, to ensure we are providing professionals with the most up-to-date skills needed to succeed in today's marketplace. Cybersecurity skills are critical and will continue to be an important area for Cisco. Please look for future updates at Cisco.com/nextlevel
A:A technology core exam is one of the two exams required for CCNP, CCIE, and Cisco Certified DevNet Professional certifications. For CCNP and CCIE, there are five technology core exams available, focused on Enterprise, Security, Service Provider, Collaboration and Data Center. Technology core exams cover the foundational and common concepts that are required for a candidate to be proficient in a technology architecture. For Cisco Certified DevNet Professional, there is one DevNet core exam.
A:A concentration exam is one of the two exams required for professional-level certification (CCNP). Concentration exams take a deeper dive into a relevant and related technology to the core, allowing the candidate to choose a topic that is either of interest or related to his or her chosen technology area of focus. For CCNP, there are concentration exams for all five technology tracks, Enterprise, Security, Service Provider, Collaboration and Data Center. There are also multiple concentration exams available for Cisco Certified DevNet Professional.
A:Options for concentration exams can be found at the corresponding CCNP pages, listed below:
•Cisco Certified DevNet Professional
A: No, you may take the exams in any order you choose.
A:Beginning February 24, 2020, when you pass the technology core exam in a given technology track, you have three years from that pass date to pass a concentration or lab exam within that same technology track to complete your professional or expert-level certification.
A:Yes, beginning February 24, 2020, you can take and pass both a concentration exam and a lab exam within three years of passing the core exam to achieve your professional and expert-level certifications.
A: Yes, the same written exam will serve as the core exam for CCNP certification and CCIE certification.
A:Learners will be able to choose between wireless and infrastructure lab exams within the Enterprise track. All other CCIE lab exams will be standardized to the technology track, including Security, Service Provider, Collaboration and Data Center.
A:Yes, you are required to pass the technology core exam before you take the lab exam.
A:The CCIE lab exam is being updated in order to assess candidates’ skills through the entire adoption lifecycle of designing, deploying, operating and optimizing complex network scenarios. The lab format will change to assess these skills end-to-end.
A:The CCIE lab format is changing to assess candidates’ skills through the entire adoption lifecycle of designing, deploying, operating and optimizing complex network scenarios. The lab exam will consist of
2 modules that are fixed in time and will be delivered in a fixed sequence:
Automation and Network Programmability skills are an integral part of both modules.
A:A CCIE or CCIE Emeritus that maintains their active or Emeritus status for 20 years will have the option to choose a lifetime Emeritus status with no fee. For more information on the CCIE Lifetime Emeritus Benefit, please visit https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/certifications/expert/ccie-program/emeritus.html.
A:If you are an active CCIE, your suspended year will be converted to an active year. For example, if your active CCIE would have been suspended beginning April 21, 2020, you will sustain active status until April 21, 2021.
A:Yes. If you currently have an active CCNP, you will have three years from the date you obtained that CCNP or the date you last recertified (whichever is more recent) to take the CCIE lab within that same technology track. If you have obtained the equivalent of a technology core in a specific track, you will have three years from the date you last passed a technology core equivalent exam to take the CCIE lab in that same track. After the three years has lapsed, you must pass the technology core exam again in a given track to be able to take the CCIE lab in that track. CCIE lab exams for current CCNPs or those with technology core equivalency can begin to be scheduled on February 24, 2020.
For example, an individual with an active CCNP Routing & Switching certification who last recertified their CCNP on September 23, 2019 will be able to take the CCIE Enterprise lab up until September 24, 2022. An individual who obtained their CCNP Routing & Switching certification on February 25, 2017 will have until February 26, 2020 to take their CCIE Enterprise lab.
An individual that has passed both ROUTE (300-101)E and SWITCH (300-115) exams and passed SWITCH on September 23, 2019 will have up until September 24, 2022 to take the CCIE Enterprise lab
A:Cisco DevNet is Cisco’s developer program to help developers and IT professionals who want to write applications and develop integrations with Cisco products, platforms, and APIs. Cisco DevNet includes Cisco’s products in software-defined networking, security, cloud, data center, mobility, internet of things, collaboration, services and open-source software development. The developer.cisco.com site also provides learning and sandbox environments as well as video series for those trying to learn coding and testing apps.
The industry comes to DevNet to find Cisco Community resources like Code Exchange which includes code repositories related to Cisco technologies, Ecosystem Exchange to connect with the Global Cisco Partner Ecosystem and find solutions, and now DevNet Automation Exchange which is the industry leading code repository of network automation use cases.
A:Cisco is announcing new DevNet certifications focused on validating the skill sets of software developers, DevOps engineers, automation specialists, and other software professionals.
The new offering will help unleash the full capabilities of the new network by educating network infrastructure engineers and software developers in application development, automation, DevOps, Cloud, and IoT.
A:Cisco certifications are already known worldwide as some of the most prestigious networking credentials in the industry. DevNet certifications are a subset of Cisco certifications, intended to validate software skills, such as programming, application development, DevOps and automation.
While Cisco certifications are unique and distinct in their subject matter, they are very much complementary. Together, these certifications provide a comprehensive catalog that validates skill sets in both networking hardware and software. As Cisco has blended hardware and software to reflect the demands of the industry, so, too, are these certification programs aligned, making it easy for learners to fluidly move between technologies, solutions and programmability.
A:Exams for the Cisco Certified DevNet Associate, Cisco Certified DevNet Specialist and Cisco Certified DevNet Professional will be available February 24, 2020.
A:Simply visit https://developer.cisco.com/certification to learn the first steps needed to prepare for certifications. There you will find learning labs to get you started. Formal training courses will be available before the exams are released, and we will continue to provide updates on courses on our website as they become available.
A: Details are forthcoming and more will be shared by February 24, 2020.
A:Yes, you will earn a Cisco Certified DevNet Specialist if you successfully pass any professional-level DevNet exam.
A: Yes, you can take as many of the concentration exams as you’d like.
A:Currently all DEVWKS workshops at Cisco Live events count toward a Continuing Education Credit. Further details are forthcoming and more will be shared by February 24, 2020
A: Details are forthcoming and more will be shared by February 24, 2020.
A:Yes, Cisco plans to offer a Cisco Certified DevNet Expert certification. Stay tuned at developer.cisco.com/certification to learn more.
A:Cisco DevNet Automation Exchange is an industry leading code repository with over 50 code repositories and use cases for network automation. This resource provides multi-domain network automation solutions to provide step-by-step guidelines with code repositories across your entire automation lifecycle. The Exchange use cases will solve our customers biggest problems and includes automation at scale, self-serve network operations, telemetry and insights, a holistic approach to monitoring your network and cross-domain automation of applications.
Utilize the Exchange to build more advanced and more capable networks with intent-based networking, multi-domain solutions, and APIs and programmability. You can share your code with the community and use code that has been created by the community. The Exchange is created by the community and curated by Cisco DevNet.
A:A Specialist certification covers a specific technology topic. You can earn a Specialist certification by passing any written, proctored exam in the certification portfolio, with the exception of associate-level exams.
A:The complete list of exams that qualify for a Specialist certification can be found at https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/certifications/specialist.html.
A:We are always evaluating our portfolio and will continue to make changes as needed. At this time, your current Specialist certification will remain as it is today.
A:We are always evaluating our portfolio and will continue to make changes as needed. At this time, NPDESI and NPDEV will remain as they are today.
A:Yes, this change represents a change to both our training and certification program. New training courses will align to the new certification structure.
A:Training for the new exams will be available beginning June 2019 and new training courses will continue to roll out over time.
A: The schedule for updates to Cisco Press books can be found here: http://cs.co/9005EoAeT
A:Cisco Expert Level Training will no longer be sold after August 2019.
A:Our new program will include training for the technology core exam, the new written exam required to become a CCIE. We will continue to assess training needs of CCIEs as we roll out the new portfolio.
A: More details will be released when training badges are available February 24, 2020.
A: More details will be released when training badges are available February 24, 2020.
A: You may start earning training badges beginning February 24, 2020.
A: More details will be released by February 24, 2020.
A:The total cost to achieve certification has been reduced. When the new exams are released, you can find pricing for each at the Pearson VUE webpage for Cisco exams http://www.pearsonvue.com/vouchers/pricelist/cisco.asp
A:As of February 24, 2020, certified individuals, including CCNA, Cisco Certified Specialist, CCNP and CCIE, will be able to recertify by either taking exams, earning Continuing Education credits or a mix of both. Continuing education activities include things like attending Cisco Live training sessions, authoring content, completing online training courses, completing instructor-led training courses and more.
A: To recertify as CCNA, you’ll need to complete 30 continuing education credits.
To recertify as Cisco Certified Specialist, you’ll need to complete 40 continuing education credits.
To recertify as CCNP, you’ll need to complete 80 continuing education credits.
To recertify as CCIE, you’ll need to complete 120 continuing education credits.
A:Any exam, including DevNet certification exams, that you pass will count towards recertifying your CCNA, CCNP and CCIE or Specialist certifications, beginning February 24, 2020.
A:Your current certification will be active until it’s current expiration date. If your certification is retired, any time remaining in your current certification lifecycle will remain unchanged.
A:Beginning February 24, 2020, certified individuals will be required to recertify every 3 years. Candidates will be able to recertify by either taking exams, earning Continuing Education credits or a mix of both. Continuing education activities include things like attending Cisco Live training sessions, completing online training courses and more. Also, any active CCIE or CCIE Emeritus that maintains their CCIE Active or Emeritus status for 20 consecutive years will have the option to become a CCIE Lifetime Emeritus and will not have to pay additional Emeritus renewal fees.
A:As of February 24, 2020, the continuing education administrative fee will be retired. Candidates will no longer be required to pay the administrative fee.
A:Your certification status will be active for three years from when you earn your certification. Each time you complete recertification requirements, your certification status will be extended for an additional three years from the date you recertify. This marks a change for CCIE certified individuals, as previously CCIE certification was active for 2 years, and each recertification event extended certification status for an additional two years from the original certification date. For reference, here’s an example of how the new recertification cycle will work:
A:In the past, the CCIE recertification cycle was a two-year cycle. Now, the CCIE recertification cycle is three years. Due to this increase in the recertification cycle, we correspondingly increased the number of continuing education credits required for recertification to maintain the rigor of the program and ensure skills are continually refreshed.
A: The new recertification policy will go into effect beginning February 24, 2020.
A:The CCIE suspended status will be retired as of February 24, 2020. If you’re in a suspended status as of February 24, 2020, your certification will be considered active for the remainder of the suspended term. To remain active beyond the suspended term, CCIEs must meet new recertification requirements. For example, if your suspended status ends in April 10, 2020, your CCIE will become active February 24, 2020 and will expire April 10, 2020 unless new recertification requirements are met.
A: Details will be forthcoming for these new certifications when they are available February 24, 2020.
A:Cisco will be there to help those in transition every step of the way. We have a plan to get them from where they are to where they want to be. There is an eight-month lead time to enable learners to complete certifications under the existing program OR plan to train and certify under the enhanced program. New and updated training courses will be rolled out beginning in June 2019, representing a breadth and depth of critical skills in key technology areas. New certification tests will be available February 24, 2020. Dedicated tools and resources will help you navigate the transition. For specific information on how your certification will transition, please visit the specific certification track page.
A:There is an eight-month lead time to enable learners to complete certifications under the existing program OR plan to train and certify under the enhanced program. New and updated training courses will be rolled out beginning in June 2019, representing a breadth and depth of critical skills in key technology areas. New certification tests will be available February 24, 2020. Dedicated tools and resources will help you navigate the transition. For specific information on how your certification will transition, please visit the specific certification track page.
A:Cisco will be there to help those in transition every step of the way. We have a plan to get you from where you are to where you want to be. There is an eight-month lead time to enable learners to complete certifications under the existing program OR plan to train and certify under the enhanced program. New and updated training courses will be rolled out beginning in June 2019, representing a breadth and depth of critical skills in key technology areas. New certification tests will be available February 24, 2020. Dedicated tools and resources will help you navigate the transition. For specific information on how your certification will transition, please visit the specific certification track page.
A: No, you won’t lose your credits. They will be applied towards your recertification under the new policy.
A:Yes, if you hold an active certification on February 24, 2020, you will be granted the corresponding updated certification. For example, if you have an active CCNA Routing and Switching on February 24, 2020, you will be granted the CCNA certification. Please note that when you are granted the updated certification(s), your recertification deadline will remain unchanged.
A:We are retooling our program based on learner preferences and market demands. Those call for a faster path to certification. Fewer prerequisites are designed, not make it easier, but instead to make it more quickly attainable to get where you want to be, based on where you are today.
A:There are certain situations in which two specific retiring exams will map to a single exam in the new framework. To get credit for the exam you’ve already taken, we encourage you to complete the second retiring exam within the eight-month transition window. For example, if you’re a CCENT today, you’ll have eight months to complete your second exam and become a CCNA in the process.
A:Yes. If, after migration, you have the equivalent of a technology core in any technology track you will be entitled to take the CCIE lab in that same technology track within three years of the most recently passed core exam equivalent. Please note that you will not be able to schedule your CCIE lab exam until after the transition has occurred February 24, 2020.
A:After February 24, 2020, you will be granted the new applicable CCNP. Please note that not all retired exams will transition. Visit the CCNP migration tool to learn which exams will transition: https://www.cisco.com/c/en/us/training-events/training-certifications/certifications/professional/ccnp- migration-tools.html
A:Yes, you will receive a new digital certificate if you’re granted a new certification on February 24,2020.
A:Yes, you will be awarded the CCNP Enterprise February 24, 2020 if you pass the ROUTE, SWITCH and TSHOOT exams before February 23, 2020
Je určený pre špecializované štúdium počítačových sietí (nutnou podmienkou je úspešné ukončenie prvej etapy štúdia na úrovni certifikácie CCNA). V rámci kurzu sa študenti zaoberajú návrhom a implementáciou bezpečnostných riešení, ktoré zredukujú riziko straty a zraniteľnosti počítačovej siete. Kurz kombinuje praktickú a teoretickú prípravu. Dĺžka kurzu je 50 hodín praktických cvičení a približne rovnaký rozsah štúdia teórie.
Zameranie kurzu je nasledovné:
· návrh a riadenie bezpečnostných procedúr;
· bezpečnostné technológie, produkty a riešenia;
· firewall a návrh, implementácia, konfigurácia a údržba bezpečného smerovača;
· implementácia AAA použitím smerovačov a firewall-ov;
· implementácia VPN použitím smerovačov a firewall-ov.
Tento kurz pripraví študentov na oblasť označovanú ako „Managing Cisco Network Security – MCNS“ a „Cisco Secure PIX Firewall Advanced – CSPFA“. Tieto skúšky tiež platia ako príprava na Cisco Certifief Security Professional (CCSP).
Študenti sa oboznámia s problematikou návrhu a implementácie bezdrôtových LAN sieti a s riešením prevádzkových problémov v týchto sieťach. Kurz je obsahovo zameraný na prehľad o technológiách, bezpečnosti a návrhu bezdrôtových LAN sieti. Získané vedomosti zahŕňajú:
· návrh logickej bezdrôtovej LAN siete pre bezdrôtových užívateľov v súčinnosti so štandardom IEEE 802.11.;
· demonštrovať znalosť teórií ohľadne faktorov, ktoré ovplyvňujú WLAN (vrátane EM spektra, prenosu rádiových vĺn, modulačných techník a frekvenčnému a kanálovému využitiu bezdrôtových technológií);
· inštalácia WLAN so zariadeniami Cisco a príslušnými anténami, ktoré spĺňajú požiadavky na mobilitu a priepustnosť;
· nastavenie hardvéru a konfigurácia softvéru bezdrôtových Cisco produktov vrátane bezpečnosti použitím WEP, Cisco LEAP a 802.1x protokolov;
· vylepšenie bezdrôtových produktov a riešenie problémov použitím diagnostických nástrojov a príkazového riadku.
Kurz oboznámi študentov so súčasnými informačnými technológiami a dátovou komunikáciou. Tento 70 hodinový kurz v podmienkach laboratória naučí študentov postaviť počítač z jednotlivých komponentov a inštalovať operačné systémy (MS Windows, LINUX).
Po úspešnom absolvovaní študenti získavajú „IT Essentials PC Hardware and Software Certificate of Completion“ a budú pripravený na certifikačný test CompTIA A+, pričom budú mať vedomosti o tom ako:
· postaviť počítač, inštalovať základnú dosku, disketové a diskové mechaniky, CD-ROM a grafické karty;
· inštalovať a riadiť operačný systém MS Windows;
· pridávať periférne a multimediálne zariadenia;
· vytvoriť lokálnu sieť, pracovať so sieťovými protokolmi a s TCP/IP;
· pripojiť počítač k lokálnej sieti a k internetu.
V prípade že študent absolvoval IT Essentials I: PC Hardware and Software bude pripravený na certifikačný test CompTIA Server+.
Kurz je úvodom do viac - užívateľských a viac - úlohových operačných systémov. Dĺžka tohto kurzu je 70 hodín. Obsahuje prehľad charakteristických vlastností operačných systémov Linus, MS Windows .
Študenti sa naučia inštalácii týchto operačných systémov, bezpečnostným procedúram, zálohe systému a vzdialenému prístupu.
Po úspešnom absolvovaní študenti získajú „Certificate of Completion“ pre IT Essentials II: „Network Operating Systems“ a budú mať vedomosti o:
· inštalačných procedúrach pre Linux a MS Windows 2000;
· procedúrach pre sieťovú bezpečnosť operačného systému;
· sieťových štandardoch, protokoloch, topológiách, médiách a zariadeniach;
· zálohovaní a vzdialenom prístupe k operačnému systému;
· riadení a optimalizácii sieťového operačného systému.
V prípade absolvovania kurzu IT Essential II: Network Operating Systém je študent pripravený na certifikačný test CompTIA Linux+.