NetAcad novinky

With the launch of the new CCNA 7 courses and the transition from four courses to three, names for the new courses were carefully considered. The first course, Introduction to Networks (ITN) will carry the same name as its predecessor because it continues to cover primarily the same information as ITN version 6 with refinements to the treatment of these topics. The second course will be called Switching, Routing, and Wireless Essentials v7.0 (SRWE). This name is based on the relative emphasis of topics and inclusion of wireless. Course three will be titled, Enterprise Networking, Security, and Automation v7.0 (ENSA) and will include new topics on end-to-end security concepts and automation.

Official Availability Date

All three of the new CCNA courses and the bridging course will be available in English on December 10th. Translations will follow in the first half of 2020. As a reminder, the new courses align to the new CCNA certification exam which will become available in February 2020. For more details on the courses, please refer to the Scope and Sequence document available on the New Courses and Certification for 2020 Landing page.

Prebraná správa z netacad.sk

Vážená NetAcad komunita.

Letné prázdniny sa stávajú iba vzdialenou spomienkou a do školských lavíc zasadajú aj tento rok nové tváre, pre ktoré sa možno práve vy stanete mentorom, inšpiráciou a osobnosťou, na ktorú budú s úctou spomínať aj dlho po škole.

Zatiaľ čo sme si všetci užívali letné lúče a dni relaxu pre načerpanie energie na nový školský rok, vo svete sieťového akademického programu NetAcad nastali veľké zmeny.

Najvýraznejšie a najpodstatnejšie zmeny nastali v Cisco certifikačnom programe, pričom sa jedná o najväčšie zmeny od samotného vzniku certifikačného programu. Na tieto zmeny reaguje samozrejme aj NetAcad, prechodom na CCNA vo verzii 7.0.

CCNA 7.0 nie je iba kozmetickou úpravou

Za uplynulé desaťročie sme si azda všetci zvykli na malé - inkrementálne zmeny vzdelávacieho obsahu. Pri tejto aktualizácii je tomu však inak. Sme svedkami pribudnutia mnohých tém zo sveta bezpečnosti, wireless a virtualizácie za súčasnej  30% redukcie celkového vzdelávacieho obsahu. Táto redukcia je tak výrazná, že CCNA 7.0 bude obsahovať iba 3 semestre vzdelávania.

Sme presvedčení, že sa o všetkých novinkách a zmenách budete chcieť dozvedieť čo najviac. Hoci mnoho otázok zatiaľ ostáva nezodpovedaných, prichystali sme si pre Vás zoznam článkov a dôležitých odkazov, kde sa dočítate o všetkých doteraz zverejnených informáciách.

Základné informácie o zmenách v Cisco certifikáciách nájdete v našom článku na adrese https://netacad.sk/zmeny-v-cisco-certifikaciach/

Dokument draft Scope&Sequence popisujúci rozdelenie tém do jednotlivých semestrov stiahnete kliknutím na nasledujúci link.

Množstvo ďalších informácií a odpovede na najčastejšie otázky je možné nájsť vo FAQ dokumente, na nasledujúcom odkaze.

Okrem toho by Vás na stránke netacad.sk mohli zaujať nasledujúce témy:

Career-oriented course, CCNA Security 2.01 now provides more FirePOWER™ theory and details found on the certification exam. Cisco's FirePower is the industry's first integrated threat-focused, next-gen firewall with unified mgmt.  A win-win for instructors and students alike.
Talk about a success story. Networking Academy has experienced an 87% user increase in three years. To keep up with this growth, the NetAcad.com learning platform is getting an upgrade. Stay tuned for more.

Do you ever wonder if all the hard work you put into obtaining Cisco certifications will be worth it? Ask no longer.

In this series you have the opportunity:

• To gain knowledge about the importance of certifications
  • Join a roundtable discussion with hiring managers
  • Hear testimonials from NetAcad Alumni about how certifications helped them get their job
  • Learn study tips for taking Cisco certifications

Join us and hear directly from former Cisco Networking Academy students and hiring managers on how Cisco certifications impact the hiring process.

Wonder if certifications matter? Well here's a webinar series for you. You'll learn more about their importance from hiring managers, testimonials from NetAcad Alumni, plus study tips for taking Cisco certifications.