NetAcad novinky

Companies are experiencing increased demand for open source talent. With 9 out of 10 Amazon Web Services clouds running Linux, the increased demand is obvious. Effective February 1, NDG made it easier to educate future Linux professionals by dropping the Linux I & II course fees to $29.95 USD per course.

Netaacad prirpavuje nový kurz z témy Bezpečnosť. Bližší náhľad k téme z popisu kurzu:

Course Summary

The CCNA Cybersecurity Operations course develops career-ready skills needed to detect, monitor, analyze, and respond to ever growing cyber threats world-wide. In this 70-hour advanced-level course, you learn about cybercrime, cyberespionage, insider threats, advanced persistent threats, regulatory requirements, and other cybersecurity issues facing organizations. You develop hands-on knowledge leveraging rich multimedia content and Cisco Packet Tracer activities. The course extends the cybersecurity material covered in Cybersecurity Essentials and prepares you for Cisco Cybersecurity Operations certification.

• Deepen knowledge with real-world cybersecurity threat simulations which create opportunities for ethical hacking, security monitoring, analysis and resolution
  • Reinforce skills through practice using hands-on labs and Cisco Packet Tracer activities.
  • Get immediate feedback on your work through interactive quizzes and tests.
  • Prepare for the two CCNA Cybersecurity Operations Certification exams and validate your skills to employers.
  • Connect with the global Cisco Networking Academy community.

Languages: English

Career Pathways

Cybersecurity operations jobs play a key part in securing information systems. They are among the fastest-growing roles in IT, as organizations are challenged in setting up security operations centers (SOCs) and establishing skilled teams to monitor and respond to security incidents.

Entry-level Career pathways for Cybersecurity Operations skills include: Security SOC Analyst, Incident Responder

Vážená pani učiteľka, vážený pán učiteľ, vážený študent!

Srdečne Vás pozývam na 13. ročník súťaže sieťových zručností NAG2018, ktorú pre Vás organizuje ASC/ITC Ceelabs a ASC/ITC pri Technickej univerzite v Košiciach v spolupráci so spoločnosťou Cisco systems Slovensko a ITC Žilinskej univerzity.

Cieľom súťaže je umožniť študentom stredných a vysokých škôl prezentovať svoje vedomosti a schopnosti z oblasti počítačových sietí, ktoré získali štúdiom v programe Cisco Networking Academy.

Program súťaže:
22.3.2018
8:00 – 8:30 Príchod účastníkov (Nová knižnica TUKE)
8:30 – 8:50 Slávnostné otvorenie súťaže
9:00 – 19:00 Teoretická a praktická časť v zmysle harmonogramu súťaže
laboratória KPI FEI TUKE, 5. poschodie, Hlavná budova TU
(viď harmonogram)
26.3.2018 Zverejnenie výsledkov súťaže na stránkach www.netacad.sk

Súťaž pozostáva z praktickej časti (viď harmonogram v prílohe) a z teoretickej časti – riešenia on-line testu. Na teoretický test je potrebné sa zapísať ráno pri registrácii alebo v priebehu dňa. Počet miest pre teoretický test je v jednotlivých časoch obmedzený, preto je veľmi dôležité, aby ste si premysleli časový plán Vašej účasti v súťaži a dostatočne
včas sa zapísali na teoretický test. Súťažiaci zodpovedá za to, aby v rámci súťažného dňa
stihol absolvovať tak teoretickú ako aj praktickú časť súťaže!

Miestnosť pre účastníkov:
Priestory novej knižnice TUKE – hlavná konferenčná miestnosť – bude k dispozícií pre súťažiacich v priebehu celého dňa.
The latest version of Packet Tracer includes updated IOS for existing devices, supports new devices and protocols: CT2504 WLC, 3702 APs, MQTT protocol, and includes a number a bug fixes.  Use the latest version of Packet Tracer in your classroom - visit the Packet Tracer Resource Page.
Earning a Cisco CCNA Routing and Switching Certification is the best way for you to prepare for a successful career in networking. Which is a great reason all by itself. But there are lots more. So read on, and discover the many advantages of a CCNA Routing and Switching Certification—and the many reasons why you should earn one.
A message to the Networking Academy partners and instructors in celebration of the 20th anniversary. Learn more at: http://cs.co/60508qsWa